Velkou část světa Trumpovo vítězství šokovalo a vyděsilo, jsou ale i tací, kteří jsou spokojeni. „Zvítězily síly oponující globalizaci, nelegální migraci a bojující za čisté etnické státy,“ prohlásil mluvčí řecké extrémně pravicové strany Zlatý úsvit, popisované někdy jako neonacistická. Maďarský premiér Viktor Orbán, který dříve prohlásil, že touží ve své zemi vybudovat „neliberální stát“, výsledek oslavoval jako „skvělou zprávu“. Zástupce šéfky francouzské pravicové Národní fronty, historicky vnímané jako antisemitské a ultranacionalistické, byl také štěstím bez sebe. „Jejich svět se hroutí. Náš právě vzniká,“ prohlásil.

Člověka nelze soudit podle těch, kdo schvalují jeho činy, snaha pochopit, co Trumpovi obdivovatelé vlastně oslavují, se však určitě vyplatí. V některých případech spočívá Trumpovo kouzlo v tom, že se staví proti politické korektnosti. Beppe Grillo, bývalý komik, který dnes vede italské Hnutí pěti hvězd, upozornil, že jeho strana byla podobně jako Trump označována za sexistickou a populistickou a že to lidem bylo jedno. The Guardian, jenž podobné reakce shromažďuje, napsal, že Grillo chválil Trumpovy stoupence za to, že byli schopni ignorovat média a ukázat pořádně zdvižený prostředník „svobodným zednářům, velkým bankám a čínským skupinám“.

Jiné přitahuje souručenství autoritářů, kteří si příliš nelámou hlavu s lidskými právy. Syrský diktátor Bašár Asad nazval Trumpa „přirozeným spojencem“. Filipínský prezident Rodrigo Duterte o Trumpovi prohlásil:…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte