28A_Romeo a Julie_foto_NDR Christine Schroeder
Jak zastavit další. (Julie)

Nedělní večer v Německu. Miliony lidí v televizi ladí veřejnoprávní kanál ARD, aby se podívali na další díl detektivky Místo činu (Tatort). Pořad běží nonstop už 46 let a většinou jde o poměrně banální záležitost. Tentokrát ale ARD překvapí.

Do policejního prezidia, kde se část budovy právě přestavuje na uprchlickou ubytovnu, přichází sedmnáctiletá Julie s tím, že její bratr zřejmě zabil spolužačku. To není zápletka, která by znalce dosavadních 999 dílů Místa činu mohla šokovat. Skutečným důvodem poprasku nad nedělním dílem se stal paralelní příběh s Julií coby hlavní hrdinkou.

Plno model, ale žádný bůh

Julie se po smrti otce ocitá na pochybách o smyslu života. S matkou si nerozumí, problémy kamarádek jí najednou přijdou triviální – a shodou okolností se seznámí s lidmi z nedaleké mešity. Postupně poznává různé skupiny i různé druhy muslimů. Sama si časem vybere salafismus, konvertuje a díky novým „přátelům“ pozná syrského bojovníka Islámského státu, se kterým udržuje kontakt přes Skype. Zamiluje se do něj a začíná v západní společnosti vidět jen negativa. „Máte jídlo, ale žádnou výživu. Máte byty, ale žádný domov. Máte modly, ale žádného boha,“ říká Julie matce, když se definitivně rozhodne odjet z rodného Německa, jež podle ní „vykořisťuje zbytek světa“, za svým „hrdinou“.

Detektivka tematizuje reálný problém, podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy vycestovalo z Německa za poslední tři roky skoro 900 lidí, aby podpořili…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte