45-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Představte si večírek. „A to víš, jak Honza nakonec umřel? Takhle nějak bych to taky chtěl,“ rozjíždí hostitel konverzaci. Zdá se, že téma všechny živě zajímá. „Slyšeli jste o těch nových metodách spalování, pánové? Velmi úsporné, naprosto ekologické!“ připojuje se charismatická bruneta. Večírek plyne, víno teče, chlebíčky mizí. Všem je tak nějak hřejivě u srdce.

Ne, lidé o některých věcech prostě nemluví. Smrt samozřejmě představuje jedno z nejsilnějších tabu, ale jsou i jiné téměř nedotknutelné konverzační náměty. Podle amerických vědců to vypadá, že jedním z nich je globální změna klimatu.

Výzkumy proběhly ve Spojených státech a jsou docela výmluvné. Podle vědců z Yaleovy univerzity dvě třetiny Američanů odpovídají, že je změna klimatu silně nebo středně zajímá. Šest z deseti říká, že téma je pro ně nějakým způsobem důležité. Jenom jeden z pěti Američanů ale o problému alespoň jednou měsíčně sám mluví a sedm desetin obyvatel USA se o změně klimatu se svým okolím nebaví vůbec. Otázka logicky zní, co nám v konverzaci o problému, který hrozí zásadně proměnit podmínky života na této planetě, vlastně brání.

Vědci mají celou řadu vysvětlení, proč nám taková diskuse připadá nerozumná a marná. Trojice psychologů Sander van der Linden, Edward Maibach a Anthony Leiserowitz například vloni vydala studii, v níž identifikuje několik hlavních překážek. Lidé jsou podle nich mnohem otevřenější osobní zkušenosti než abstraktní analýze, která ovšem v případě změny klimatu…

I_obalka_R45_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte