Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Dialog ministra Zaorálka

Pokud se na konci roku bude vyhlašovat soutěž o nejhloupější citát, má už dnes jen těžko zpochybnitelného vítěze. Jak známo, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek minulý týden přirovnal tibetského duchovního vůdce k předválečnému lídrovi sudetských Němců (a později říšskému funkcionáři a norimberským procesem posvěcenému válečnému zločinci) Konradu Henleinovi. Vzápětí se omluvil a sypal si popel na hlavu tak vehementně, že by se mohlo zdát, že svá výbušná slova prostě jen nedomyslel.

To by samozřejmě platilo, kdyby zároveň změnil svoji politiku. Zaorálek ale dál trvá na tom, že představitelé vlády se nemají scházet s dalajlamou na oficiální půdě, do roztrhání obhajuje nedávný dopis čtyř nejvyšších ústavních činitelů Česka, v němž se čínskému vedení pokorně omluvili za to, že se s duchovním vůdcem setkal ministr kultury – a takto by šlo dlouho pokračovat.

V ministrově politice již delší dobu cítíme pozoruhodný rozpor. K věcem, k nimž by se měl vyjadřovat hlasitě, okatě mlčí. Nemluví moc o okupované Ukrajině, nechce se mu redukovat velikost ruské ambasády v Praze, která je prošpikovaná špiony, přechází, když jeho vládní kolegové z eráru sponzorují proruské dezinformační weby. A především mlčí k mezinárodním excesům českého prezidenta.

Ministra zahraničí nelze podezřívat, že podobně jako Miloš Zeman vidí svět očima Vladimíra Putina. Rozhodně ale nedělá nic proto, aby v české zahraniční politice zakotvil střízlivý pohled. Současně se ovšem bije za věci, které jsou v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.