Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Čekání na miliardy

Češi se kvůli čínským penězům ponižují, přitom bohaté země už je blokují

Už to skoro vypadá, že ani mistr světa v ping-pongu nemá proti oranžové robotické ruce šanci. Šampion Timo Boll točí míčky ze všech sil, v přítmí prázdné haly tvrdě smečuje do růžků, ale v duelu s neomylným a rychlým automatem firmy Kuka záhy prohrává 0:6.

V reklamním šotu, o kterém je řeč, nakonec všechno dobře dopadne, z duelu vyjde vítězně Boll i stroj. Jenže Němci a jejich stroje, jejichž šikovnost klip velebí, mají úplně jiného přemožitele – čínský kapitál, který soutěží o prvenství s americkou konkurencí. Tenhle boj zásadně proměňuje realitu evropských firem.

Zatím Číňané jen mluví. Ale důležité nákupy mají teprve přijít.

Tweetni to

Čína už na jaře vyrovnala svůj loňský rekord v objemu peněz, které utrácí za nákup cizích podniků. Poběží-li všechno nynějším tempem, letos předežene Spojené státy a na poli firemních akvizic se stane světovou jedničkou. V Německu se objem avizovaných nebo uskutečněných čínských investic zvedl proti loňsku víc než sedmkrát, a to ještě není konec roku. Takový zájem už budí obavy, že všeho moc škodí. Právě Kuka – výrobce robotů pro montáž aut, letadel a všemožných jiných artiklů pásové produkce – byla prvním podnikem, u kterého vláda Angely Merkel zkoušela na jaře prodej do Číny zablokovat kvůli strachu z výprodeje strategických technologií. Prodej se nakonec uskutečnil, německé úřady ale zablokovaly jiné dva kontrakty a tamní vláda přišla s návrhem, aby se ochrana před čínskými kupci řešila rovnou na úrovni…

I_obalka_R45_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte