Canada's PM Trudeau takes part in the National Aboriginal Day Sunrise Ceremony in Gatineau
Imigrace se snáší lépe, když sousedíte jen s USA. (Trudeau na setkání s původními obyvateli) • Autor: REUTERS

Kdo ponese pochodeň otevřenosti na Západě? Příští americký prezident to nebude. Republikánský kandidát Donald Trump, obchodník s ukřivděností, by stavěl na hranicích s Mexikem zeď a likvidoval by obchodní dohody. Hillary Clinton, která 8. listopadu pravděpodobně zvítězí, by se k imigrantům chovala vlídněji, ale už odvolala svou dřívější podporu ambiciózních obchodních dohod. Británie, která má starosti s přistěhovalci a globalizací, si odhlasovala odchod z Evropské unie. Angela Merkel dokořán otevřela brány Německa imigrantům a pak utrpěla sérii politických neúspěchů. Favoritkou prvního kola prezidentských voleb, které se budou napřesrok konat ve Francii, je pravicová populistka Marine Le Pen.

V tak žalostné společnosti stavitelů zdí, zavíračů dveří a zvedačů padacích mostů vypadá Kanada jako povzbudivá výjimka. Ochotně přijímá více než 300 000 přistěhovalců ročně, téměř jedno procento své populace – větší podíl než kterákoli velká, bohatá země – a dělá to už dvě desetiletí. Její charismatický premiér Justin Trudeau, jenž je v úřadu rok, uvítal asi 33 000 uprchlíků ze Sýrie, mnohem víc než Amerika. Kanada se také brání protekcionistickým náladám, zůstává nadšenou zastánkyní volného obchodu. Zděsily ji boje v EU ohledně veta, které Valonsko vzneslo proti podepsání sedm let vyjednávané „komplexní“ obchodní dohody. Za Trudeaua se Kanada pokouší napravit své hanebné zacházení s původními obyvateli a stane se pravděpodobně první západní zemí, která na celostátní úrovni povolí…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte