Toni Erdmann (2016) - filmstill
Jako by ani nehráli. (Toni Erdmann) • Autor: Film Stills, Profimedia

Napjatý sál při letošním vyhlašování cen na festivalu v Cannes zalapal po dechu. Porota v čele s australským režisérem Georgem Millerem totiž zcela přehlédla německý snímek Toni Erdmann, který byl podle kritiků jedním z favoritů na hlavní trofej. Přesto od té doby vítězně táhne světem. „Je to malý sarkastický zázrak,“ poznamenal tehdy britský The Guardian na adresu třetího celovečerního filmu režisérky Maren Ade o vztahu otce a dcery, kteří k sobě hledají cestu na pozadí tlaků moderní doby.  The Telegraph pak popsal snímek, který bude za Německo soutěžit o Oscara, dokonce jako nejlepší komedii minimálně za uplynulou dekádu.

Je vskutku snadné nechat se Tonim Erdmannem unést. A nejen proto, že nenuceně vyvrací omílanou „pravdu“, že Němci nemají smysl pro humor. S nečekanou silou a bez patosu se totiž dotýká v podstatě každého, kdo je zapleten do rodinných vztahů.

Humor v bolesti

Toni Erdmann není čistokrevná komedie, i když základní myšlenka vypadá jako východisko pro klauniádu. Šedesátiletý Winfried, penzionovaný rozvedený učitel hudby, miluje kanadské žerty a provokace, kterými vyvádí z rovnováhy okolí. Když mu pošťák přinese balíček, nasadí si umělé zuby a předstírá, že je z vězení propuštěný bratr, který si nechává zasílat bomby a pak je zneškodňuje.

Když zemře jeho pes, impulzivně se rozhodne navštívit dceru Ines, s níž se chce znovu sblížit. Téměř se s ní nevídá kvůli její práci v konzultantské firmě, která „optimalizuje“ v…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte