jakub cech, 26.8.2015
Jakub Čech • Autor: Matěj Stránský

Ještě než bych se tím prezidentem stal, nesliboval bych před volbami nic, co poté jako prezident nejsem schopen či ochoten splnit. Je to sice evidentně funkční, ale rozhodně ne čestné. Už tím, jak kandidát přistupuje v kampani k voličům, dává jasně najevo, co si o nich myslí.

Snažil bych se obnovit důvěru v prezidentský úřad. Někdy by to byla cesta pomocí malých kroků, většinou by však stačilo ctít pravidlo, že méně je někdy více. Zejména ze začátku výkonu prezidentského mandátu bych byl velmi opatrný na prohlášení pro média. Prezident, jehož úloha není v českém ústavním kontextu příliš velká, nemusí každý den plnit stránky novin. Neurážel bych historické osobnosti, což neznamená, že by k nim měl být zachováván bezmezný respekt, ale nechtěl bych občany zbytečně rozdělovat. To nebrání vyjádřit se o některé z historických postav kriticky, nicméně prezident při tom nesmí lhát. Veřejný prostor si nezaslouží být zahlcený aférami, jako byla ta s údajným Peroutkovým článkem.

Neurážel bych ani skupiny lidí. Prezident si nesmí dovolit říkat výroky jako „smrt abstinentům a vegetariánům“, ani na oponentův účet argumentovat ad hominem – tedy útokem na oponenta.

Obnovil bych důvěru v prezidentský úřad.

Tweetni to

To, že si prezident má dávat pozor, co říká, však neznamená, že má být pasivní. Naopak bych se snažil komunikovat s lidmi, chodit mezi ně a přinášet do veřejného prostoru nová témata. Scházel bych se s lidmi, kteří se zabývají určitými obory,…

I_obalka_R42_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte