Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Agenda

Méliès poběží v Ponrepu

29_bregant
Michal Bregant

„Takový objev se stane jednou za život,“ říká ředitel Národního filmového archivu (NFA) Michal Bregant o nálezu ztraceného, více než sto let starého snímku Soutěž eskamotérů od průkopníka kinematografie Georgese Mélièse.

R: Jak se snímek našel?

MB: Byl to dar od soukromého sběratele, který nám předal krabičku s filmem s tím, že o něj bude v NFA dobře postaráno. Což se i stalo: byl to prudce hořlavý materiál, který je třeba nejdřív zabezpečit, tedy vyrobit nový negativ a z něj kopii, která se dá promítat. Kotouč s filmem obsahoval celkem tři kratičké filmy. Dva z nich patří k tomu, co se mezi archiváři označuje jako „pohřešované“ nebo „považované za ztracené“. Jeden byl vyroben společností Gaumont, druhý firmou Pathé a ten třetí jsme identifikovali jako Mélièsův.

R: Čím je nález významný?

MB: Různé objevy a nálezy patří k rutině archivářské práce, ale takový kalibr jako Méliès, to se stane jednou za život. Kromě toho náš „nový“ Méliès je původní kopie, takže kvalita obrazu zůstala zachována. Méliès je zakladatelská osobnost kinematografie, takže není divu, že to vyvolalo takovou vlnu zájmu po světě.

R: Kdy a kde bude moci film vidět veřejnost?

MB: První projekce bude 25. října v pražském kině Ponrepo. Připravili jsme výběr z naší sbírky Mélièsových filmů, aby diváci viděli, do jakého kontextu nalezený film vlastně patří. Jsou to většinou eskamotérská…

I_obalka_R42_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte