Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Legrace jako na státním funuse

Pohřeb může být docela legrace. Dokonce i ten státní. Minulý režim, který se rozhodl své vůdce dva tisíce let po pádu egyptské říše balzamovat (i v neúspěšnosti téhle snahy byla jistá komičnost), byl v téhle specifické disciplíně přeborník. Dodnes vzpomínám, jak jsme se nasmáli, když nám ve školce v přímém přenosu pouštěli pohřeb Leonida Brežněva. Ta slavná chvíle, kdy se rakev žijícím soudruhům na Rudém náměstí vyvlékla z popruhů a s dunivou ránou spadla z výšky do hrobu, byla v roce 1982 k nezaplacení.

Bolševici uměli obohatit směšnými momenty smuteční obřad taky svým oponentům. Když uštvali mluvčího Charty 77 Jana Patočku, na plochodrážním stadionu na Markétě nechali závodníky túrovat motorky, aby přehlušili farářova slova na břevnovském hřbitově. Moc se jim to nepovedlo. Ale stejně si na ten bizarní moment člověk musel vzpomenout, když o pěknou řádku let později závodníci řevem motorů ve Strašnicích vzdávali poctu největšímu z nich, Františkovi Šťastnému. Je pravděpodobné, že kdysi někteří otáčeli plynem i na Markétě.

I další velikán spojený s Chartou 77 se díky komunistům dočkal tragikomického posledního rozloučení. S mrtvým Jaroslavem Seifertem šíbovali od Rudolfina přes Břevnov až do Kralup nad Vltavou, všude kontrolovali stuhy na věncích, aby se na nich náhodou neobjevilo něco pro ně nepříjemného, a čím víc se blížilo hození hrsti hlíny na básníkovu rakev, tím víc kolem ní přibývalo estébáků. Skoro přes ně ani nebylo vidět. Jenže slova tělem nezakryješ.

I_obalka_R42_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1644
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte