Kultura

Tři truchliví tygři

Divoký román Kubánce Cabrery Infanteho poprvé vychází v českém překladu

Jeden z nejslavnějších hispánských autorů Guillermo Cabrera Infante s oblibou říkal, že jeho životopis napsal Fidel Castro. Byl jeho stoupencem, ale poté, kdy byl jako zpravodaj v roce 1961 přítomný „válčičce v zátoce Sviní“, vyrostl z něj jeden z nezarytějších odpůrců kubánského vůdce. Zjistil totiž, že operacím veleli sovětští generálové a země se tak dostala pod sovětský vliv. Poté ještě sloužil jako kulturní atašé v Bruselu, ale v roce 1965 Kubu opustil a o rok později vydal jeden z nejvlivnějších románů tzv. latinskoamerického boomu šedesátých let, který se teprve nyní objevil česky. Na rozdíl od knih Gabriela Garcíi Márqueze a dalších děl zmíněné vlny ovšem není psán v duchu magického realismu. V lecčems je mnohem modernější, hravější a vtipnější.

I vznik románu přímo souvisí s Castrovým režimem. Když byl na Kubě zakázán krátký dokumentární film autorova bratra nazvaný P. M., který zaznamenával noční život Havany, napsal Cabrera Infante jakési pokračování jinými prostředky. Nejprve ho nazval Pohled na ráno v tropech, ale jak rostla jeho skepse vůči režimu, knihu přepracoval a přejmenoval na Tři truchlivé tygry. Název je odvozen ze známého španělského jazykolamu, a jak píše autor: fakta jsou někdy převzata ze skutečnosti, ale nakládá se s nimi jako se smyšlenkami.

Přesto nejde jen o nezávazné hrátky. Cabrera Infante používá dokonalé zvládnutí jazyka a slangu, narážky na díla jiných autorů i osobitý humor coby nástroje, díky nimž vypráví něco…

I_obalka_R40_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte