65A_jaros_R39_2016
Proč se vám tady tak líbí? (Novináři zpovídají rodiče dětí před Čistým dnem) • Autor: Milan Jaroš

Na Slovensku v druhém zářijovém týdnu praskl vřed a hnis z něj se vylil na celou společnost. Díky jedné matce a jedné poslankyni se země podívala za dveře jednoho ze svých největších resocializačních ústavů pro děti, Čistého dne v Galantě, a zjistila, že tu terapeuti celá léta sexuálně zneužívali svěřené děti a trápili je nepřiměřenými tresty. Televize a noviny popisují denně nové detaily případu, v pohotovosti je slovenská prokuratura, parlament, policie i ministerstvo sociálních věcí. Případ čtrnáctileté Natálie vzbudil všeobecný šok a Slovensko má naději, že se díky tragédiím změní jeho citlivost k dětem z okraje společnosti.

Hokejka a lavor

Hnědovlasá kavárnice Drahomíra v kavárně kousek od centra Bratislavy zpoza barového pultu nepřítomně hledí na prázdné stolky a židle, občas sáhne po telefonu a prohlíží si fotky pohledného rozesmátého děvčete, vzpomínku na dobu, kdy svou dceru měla doma. Její Natália je dosud v resocializačním ústavu, kam ji před dvěma lety po žádosti matky o pomoc přidělil soud, když ve 14 letech začala, jak se říká, experimentovat s marihuanou a pervitinem. V posledních pár týdnech už Natálie aspoň pobývá jinde než v Čistém dni, kde se jí stalo tolik zlého.

[image id=„200072525“ caption="Matka Natálie přistoupila na dohodu a vztahy se zlepšily: v době druhého smíru sice podala trestní oznámení, ale odvolala televizi, a za to si mohla dceru načerno nechat doma. (Děkovná SMS od činovnice resocializačního zařízení a manželky ředitele…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 764

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte