Země zaslíbená, země zlořečená. Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře
 
Kultura

Země zaslíbená, země zlořečená. Obrazy Ameriky v české literatuře a kultuře

Jak se od poloviny 19. století měnily obrazy USA v českých románech a cestopisech? Touto otázkou se zabývá kniha Josefa Švédy. Množství materiálu, jejž prostudoval, je značné. Ale příběh, který vypráví, by se dal shrnout jako jednoduché střídání dvou reprezentací. Na jedné straně jsou Američané viděni jako „čestní a agilní lidé, kteří se za předpokladu, že tvrdě pracují, mají nápady a trochu štěstí, mohou domoci nebývalého bohatství“. Proti tomu stojí obraz chladných tvorů, nekulturních, nudných a falešných. Kritiku autor přitom nachází i v dílech, ve kterých bychom ji nehledali, jako je původně román Limonádový Joe, jenž se prý vysmívá honbě za dolarem, senzací a reklamou.

Krajní poloha logicky přišla po roce 1948, kdy byly USA pro celý východní blok nepřítelem číslo jedna. Naopak po roce 1989 byli mnozí čeští autoři při cestách do Ameriky až očarováni. Píšou o ní jen pozitivně, obdivují tržní systém a sociální problémy se objevují okrajově. Pak ale podle autora opět dochází k procitání z „amerického snění“ a ke střetu iluzí s fádní realitou. Švéda to spojuje s vystřízlivěním z ideálů trhu a prorokuje příchod dalších krizí kapitalismu, které budou přinášet transformace pohledu na Západ a USA. A v tom je jeden z problémů knihy. Je záslužné odhalovat, jak společenské nálady a ideologie prosakují do literatury, ale autor občas dělá totéž – což je pikantní i pro to, že vznik kritické knihy umožnila Fulbrightova nadace. Navíc se zdá, jako kdyby texty prohnal jakýmsi…

I_obalka_R39_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte