radka denemarkova , spisovatelka , praha 15.7.2010
Radka Denemarková • Autor: cudlin karel

Prezident nemá mít pozici cara, který lidi považuje za manipulovatelné stádo, nebo pozici závislého kolečka ve stranické megamašinerii a jejích podnikatelských favoritů. Prezident má být nadstranický – u nás nemůže spoléhat na tradiční princip dvou tří velkých stran jako na záruku demokracie, když vznikají strany jako podnikatelské projekty. V životě hrají zásadní roli i dilemata lidská, existenciální, mravní, občanská, kultura a styl chování lidí. Neměl by to být ovšem ani kazatel, ale někdo, pro něhož je mravní integrita samozřejmostí. Říká se tomu odvaha pro všední den: nebát se a nekrást a nelhat.

To se ukazuje ve své jednoduchosti jako nejsložitější. Kdybych byla prezidentkou, obklopila bych se nejprve právě takovými lidmi. Inteligentními, vzdělanými, nezávislými, citlivými ženami a muži, se světovým rozhledem, kteří si vidí dál než na špičku nosu, kteří dokážou přebírat odpovědnost i za to, co se jich bezprostředně netýká, obětují hodně ze svého partikulárního zájmu obecnému, jimž nechybí pohled „zdola“ a „zvenčí“ a svými činy stojí proti všemu, co rozmlžuje osobní odpovědnost či vybavuje kohokoli výhodami odměnou za poslušnost v rámci mocensky orientované skupiny. Lidmi, kteří vědí, že příčiny krizí bývají hlubší a netkví jen v organizaci ekonomiky nebo v politickém systému, lidmi, kteří ctí právní stát a důstojnost člověka. Bez této „mentality“ bude i ten nejdůmyslnější systémový návrh k ničemu.

To nejsou nějaká bůhvíjak senzační odhalení. To je tradice T. G.…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte