38-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud někdo dokonale naplňuje pojem výstřední šlechtična, je to britská hraběnka Amanda Feilding. Její rodokmen sahá v přímé linii až do 17. století ke španělskému králi Karlu II., který proslul hlavně tím, že měl vlivem častých příbuzenských sňatků mezi Habsburky zdeformované tělo a trpěl silnými úzkostmi. Tři století poté se jeho mladá příbuzná v divokých šedesátých letech zamilovala do jistého holandského chemika, který měl rád psychedelické drogy a hlásal také svéráznou teorii o tom, že lidský mozek je utlačován lebkou a prospěje mu, když se do ní vyvrtá díra. Amanda neváhala a v roce 1970 si před kamerou pomocí zrcadla a zubařské vrtačky operaci sama provedla (ukázku najdete na YouTube).

V britském veřejném prostoru má tak hraběnka pověst značně svérázné osoby. Tedy – donedávna měla. Až za deset dní přijede coby hlavní hvězda mezinárodní konference Beyond Psychedelics do Prahy, nikdo se jí kvůli mladickým výstřelkům rozhodně smát nebude.

Hraběnka to platí

Amanda Feilding patří ke generaci lidí, kteří se na sklonku šedesátých let odmítli smířit s tím, že celé to nadšení z psychedelických drog byl jeden velký omyl. Chápala sice, že mládež to s drogovým večírkem trochu přehnala, a dodnes kritizuje Timothyho Learyho za jeho nezodpovědnou propagaci užívání halucinogenů bez zábran. Ale prohibice látek samotných i jejich výzkumu, kterou začaly úřady všude na světě od sedmdesátých let tvrdě prosazovat, jí přišla nesmyslná – z vlastní zkušenosti věděla, že jejich…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte