25_otazky_hakavcova
Dana Hakavcová

Z průzkumu vyplynulo, že Češi jsou ve výdajích na dovolené úspornější než jiné národy a častěji tráví dovolenou ve své rodné zemi. „Je to dáno obavou z nebezpečí a taky návratem k přírodě,“ říká marketingová ředitelka Dana Hakavcová ze společnosti Profi Credit, která výzkum trhu zadala.

R: Je fakt, že Češi tráví dovolenou ve své zemi, zlom v chování společnosti?

DH: Není masivní, ale je to více než dříve. Letos zůstává doma téměř polovina lidí – 41 procent. Roli hraje obava z bezpečnostní situace v zemích jako Turecko, Egypt či Tunisko. Zároveň se vracíme k životu v přírodě, který láká víc než drahá dovolená na pláži.

R: Víc šetříme?

DH: To může hrát také roli, cestovky teď snižují ceny zájezdů v last minute akcích méně než dřív. Letos se lidé chystali vydat za dovolenou průměrně 17 tisíc korun na domácnost, ale nejčastější částkou vytaženou z peněženky je deset tisíc, takovou hranici si stanovilo nejvíc dotázaných. Průzkum jsme si zadali i v Bulharsku, Polsku a na Slovensku: Slováci utratí za dovolenou o 1500 korun víc než Češi, ale zase daleko víc Slováků na dovolenou vůbec nejede. U nás si dovolenou odepře čtvrtina lidí, na Slovensku každý třetí. Zato v Bulharsku a Polsku na nějakou jede 80 procent Poláků a 87 procent Bulharů. A například Poláci utratí za dovolenou v přepočtu průměrně 25 tisíc korun.

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte