Byla jedna babka, prodávala jabka. Ale nikdo nekupoval. A jablečné pálenky už jí zbývala jen kapka. Nespokojeně brouzdala na iPhonu v sekci trendy. Náhle však její jablko (na mobilu) letělo mezi jablka (na prodej). Zadupala a ještě jednou si lokla. Co bábu rozzuřilo? Jedna mapka. Která zbytek populace uvádí ve veselé podzimní nadšení. Byla to mapa možností samosběru jablek. A nebyla jedna, hesel jako „U-pick“, „samosběr“, „pick your own“ se najednou zdál být plný internet.

Farmáři po celém světě nechávají spotřebitele natrhat si jablka za zlomek prodejní ceny. A lidé, celý den držení v zajetí kancelářské židle, běhají radostně po větvích jako opičky vypuštěné ze zoo. Klidně by si ještě připlatili. Ale tím to nekončí. Na webu jsou také nabídky jablek a dalšího sezonního ovoce zcela zdarma. Na mapě Na-ovoce.cz je momentálně jen v Praze na 1600 míst, kde se dá něco natrhat a nasbírat.

Další po celém Německu (a sem tam i v Česku) jsou na německém serveru Mundraub.org. Samozřejmostí je odpovídající aplikace do mobilu, takže člověk může trhat kdekoli – stačí mu k tomu síť sítí a síťovka, peněženku nepotřebuje. Jediným spojencem zuřící báby zůstává nadále Ředitelství silnic a dálnic, které čas od času upozorňuje, že stromy podél silnic v ČR jsou většinou v majetku příslušného kraje, a že tudíž sběr ovoce z nich je přestupek. Nikdo to však nebere příliš vážně.

Babka nebyla již žabka a viděla přicházet a odcházet dost trendů. Odplivla si a přizpůsobila se; jako vždycky.…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1282

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte