Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Svět podle olympiády

Zisk medailí pro USA dobře odráží ekonomický vzestup konkurence

Olympiáda skončila a verdikt je znám – Amerika vyhrála. Spojené státy odjíždějí z Ria s největším počtem zlatých, stříbrných a bronzových medailí. Aby byla jedna země nejlepší ve všech třech kategoriích, to se stalo naposledy před 40 lety (s výjimkou bojkotovaných olympiád v letech 1980 a 1984). Nad zemí, jež obsadila druhé místo, vede Amerika o 51 medailí, největší náskok na nebojkotovaných olympiádách od roku 1932. Pokud „Amerika přestala vyhrávat“ (jak na mítincích tvrdí Donald Trump – pozn. překl.), někdo to sportovcům zapomněl říct.

Vítězství na olympijských hrách ještě neznamená úspěchy v jiných oblastech, olympiáda nás ale může něčemu přiučit (mrkám tímto na Grega Myreho z rozhlasové stanice NPR, který měl na toto téma skvělý příspěvek).

Amerika se navzdory všem problémům stále tyčí vysoko nad konkurencí. Přesto, když se podíváme na čísla, vidíme jasně „vzestup zbytku světa“. USA na většině moderních olympiád získaly 10–20 procent všech medailí. V posledních 30 letech se ale toto číslo blíží dolní hranici uvedeného rozmezí. To dobře odráží příběh relativní ekonomické síly Spojených států. Pořád zůstávají na prvním místě, jejich podíl na globálním HDP však v posledních několika dekádách poklesl, zatímco rozvíjející se ekonomiky si ukously větší díl.

Obsese sportem

Nejdůležitější kapitolou tohoto příběhu je pochopitelně Čína. Její nástup v ekonomice i na olympijských hrách je oslňující. V osmdesátých letech se Čína na olympiádě jenom…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte