35-profil-corbyn
Jeremy Corbyn • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Nechci jít do války. Já chci svět, kde se neválčí.“ Takto v nepatrných obměnách odpověděl čtyřikrát po sobě Jeremy Corbyn na opakovanou otázku: Povolal byste jako britský premiér armádu na pomoc členské zemi NATO, kdyby byla napadena například Ruskem?

Po kandidátovi na amerického prezidenta Donaldu Trumpovi je tak Corbyn druhým představitelem Západu, který otevřeně zpochybňuje klíčový závazek solidarity mezi členy Severoatlantické aliance. Stane-li se tedy dosavadní šéf britské opozice premiérem, východní členové NATO včetně Česka nemohou s Británií počítat jako se spojencem.

A není radno sázet na to, že Corbyn by snad jako premiér změnil názor: tento muž svoje názory nemění už od mládí. Lze nicméně sázet na to, že – soudě podle současné nálady britské veřejnosti – se Jeremy Corbyn britským premiérem tak brzy nestane. Na to, aby se jím stal, by revolučnímu nadšení z Corbyna musela podlehnout podstatně větší část voličstva. Prozatím jsou jím prodchnuty zejména stovky tisíc členů Labouristické strany, kteří ho zvolili za šéfa partaje loni na podzim a letos v září jej ve funkci s velkou pravděpodobností opět potvrdí.

Muž pevných zásad

Do Corbynových fanoušků není moc těžké se vcítit, protože takový monolit pevných zásad se jen tak nevidí. Před třiceti lety nosil Jeremy Corbyn dlouhé hnědé vlasy a vousy, do parlamentu, kde je poslancem od roku 1983, chodil v obnošeném svetru pod sakem. Už tehdy však říkal totéž co dnes, kdy jsou jeho vlasy i brada kratší a bílé…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte