V Praze je dnes přihlášeno víceméně stejně aut jako lidí. Přes milion. Na rozdíl od těch prvních je ale nemůžete vměstnat po stovkách kusů do paneláku. Auta prostě v hlavním městě zabírají mnohem víc prostoru než jejich majitelé (a víc páchnou, mimochodem).

Sociální status

Letos v celé republice počet osobních aut vzrostl na pět a čtvrt milionu. V hlavním městě je to znát nejvíc, neboť je nejzahuštěnější: když si vezmeme, že do něj za prací čím dál víc zajíždějí přespolní (jen po Barrandovském mostě projede denně 136 tisíc aut), je nasnadě, že se auta do Prahy už nevejdou. A právě do téhle situace přicházejí další čtvrti s parkovacími zónami.

Soudě podle ohlasů veřejnosti, nápad zavést i na Smíchově a v Dejvicích místa, kde smějí za poplatek parkovat jen zdejší obyvatelé, je od radnic nebetyčná drzost. Proč bych měl jako rezident platit za to, že chci zaparkovat před vlastním bytem? A jak k tomu přijdu já přespolní, který do centra jezdím denně za obchodem, a magistrát mi nebyl schopný na okraji města postavit dostatek záchytných parkovišť, kde bych přesedl na veřejnou dopravu?

Tyhle nářky mají svou logiku, zvlášť argument s absentujícími parkovišti (chybí pro ně volná plocha, protože většinu z nich město dávno prodalo developerům). Přesto se nelze čtvrtím divit, že zóny zavádějí. V Praze se sice stále dá autem zajet až ke Karlovu mostu nebo na Pražský hrad, nápor aut nicméně nejvíc odnášejí právě lokality jako Smíchov a Dejvice, kde se na rozdíl od centra…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1711

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte