Angela Merkel
Angela Merkel • Autor: REUTERS

Před návštěvou německé kancléřky výjimečně odemykáme komentář z aktuálního Respektu 34/2016.

Když agentura STEM počátkem roku zveřejnila průzkum obliby zahraničních politiků v české společnosti, tak v něm Angela Merkel trčela na chvostu, až za autokratem Vladimirem Putinem a daleko za populisty typu Roberta Fica či Viktora Orbána. Tři čtvrtiny dotázaných ji hodnotily záporně. Příčinou české zloby na dříve vcelku oblíbenou političku je pochopitelně její vstřícný postoj k uprchlíkům a požadavek, abychom se na přijímání běženců podíleli i my.

Kancléřka ve čtvrtek přijíždí do Prahy v situaci, kdy je česká ekonomika s tou německou propojena jako nikdy v minulosti a v příhraničních oblastech země pomalu srůstají. Ale zároveň obyvatelé i politici obou států mluví o klíčových tématech, jakými jsou uprchlíci či budoucnost EU, naprosto rozdílným jazykem.

Promeškaná příležitost

Tento rozdíl Němce překvapil. Značná část tamní veřejnosti považovala přechod od nesvobody k demokracii ve střední Evropě za úspěšně dokončený projekt a předpokládala, že názory prezidentů Klause a Zemana jsou jen výstředními projevy v jinak dobře se vyvíjející zemi.

I proto se Němci divili, že Česko odmítá ze solidarity ke zbytku Evropy převzít relativně nízký počet žadatelů o azyl v řádu tisíců. Jiná věc je, že propast mezi Berlínem a dalšími třemi postkomunistickými státy střední Evropy je ještě hlubší, za což vděčíme umírněnosti Bohuslava Sobotky a zřejmě i tomu,…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte