More than twenty killed in bombardments in Aleppo
Každodenní apokalypsa. (Ulice Aleppa) • Autor: ČTK

„Lidé, kteří v Aleppu zůstali, se tak rozhodli už před dlouhou dobou. Neodejdou. A když se jich ptáte proč, tak vám odpovědí, že tohle je jejich dům a jejich město. Jsou připraveni tam zemřít,“ vypráví do telefonu Ibrahim, který před třemi lety ze syrského Aleppa utekl do Turecka.

Naučil se mluvit turecky, studuje medicínu a pracuje jako recepční v hotelu. Jeho rodiče a přátelé odejít odmítli a dnes jsou ve zvenčí zcela neuchopitelné situaci. V obklíčeném městě, o které s vydatnou pomocí Ruska a Íránu bojuje armáda syrského vůdce Bašára Asada s těžko přehlednou koalicí protivládních rebelů, jim padají na hlavy rozbombardované budovy.

Můžeme si vsadit na to, že s mnoha konzumenty západních médií – stejně jako s politiky – informace o jejich utrpení už skoro nic nedělají. Koncem minulého týdne to na chvíli změnila fotografie pětiletého Omrama Dakníše, který po vyproštění z trosek, zaprášený a zkrvavený odevzdaně sedí v sanitce. Pětiletý příběh syrské války ale v době teroristických útoků v Evropě, brexitu a amerických voleb zůstává na okraji.

Přitom právě tady leží hlavní příčina problémů, s nimiž se dnes Západ potýká – a které voliče vedou do náruče populistů. Přicházejí odtud uprchlíci, kteří v naprosté většině utíkají před leteckým bombardováním syrské a ruské armády. Z válečného chaosu vyrostl také Islámský stát, jenž vraždění přenesl doprostřed Evropy a inspiruje extremisty na celé planetě. A v tomto kontextu v srpnu vrcholí jedna z klíčových bitev vleklé války –…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1408

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte