06_archiv Marcely Linkové
Marcela Linková

Dvě ženy v historii, každá další by byla zázrak, natož kdyby na vedoucí politickou pozici byla zvolena chytrá žena, která má názory a nebojí se je říkat. Moc takových v českém veřejném životě není. Další věc je, jak by ženu prezidentku vzali politici. Většina z nich poslední ženu na vedoucí pozici viděla v dětství – paní učitelku. A do čeho bych vlastně byla zvolena? Do téměř psychopatické a arogantní politické kultury. Spousta žen, včetně mě, si řekne, jestli má střet s takovými moresy zapotřebí. A určitě si to říká i dost mužů, kterým neustálé poměřování a povyšování přijde už trapné. Ti bohužel v politice chybějí také.

V každém případě, Česká republika je parlamentní demokracie. První věc tedy je, že bych respektovala naši ústavu a dělbu moci. Může se to zdát jako samozřejmost, ale neděje se to. Prezidentství obnáší obrovskou míru odpovědnosti – je to důležitý symbol, a proto by prezidentka měla být prezidentkou všech. To ovšem nechápu jako povlávání podle nálad společnosti, ale jako nutnost naslouchat různým skupinám. Naše společnost je dnes extrémně polarizovaná. Místo nesnášenlivých poznámek vůči nesouhlasnému názoru potřebujeme vytvářet prostor pro to, aby bylo možné vyjádřit různé obavy a potřeby lidí a posilovat to, co nás všechny spojuje: respekt, důstojnost a nenásilí. To jsou hodnoty, které bych jako prezidentka ve veřejném prostoru hájila.

Co považuji za klíčové, je role prezidentky v zahraniční politice. Uvědomuji si to pokaždé, když se při zahraničních…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte