A resident transfers his belongings into a boat after being rescued in Ascension Parish
Autor: REUTERS

Už dva dny se snažíme se čtyřletou dcerou vyrovnat s přesunem času. Cesta z Prahy do New Orleans se kvůli výpadku informačního systému společnosti Delta prodloužila na dva dny, a tak jsme zatím časově někde mezi Českem a USA. Ani nám nevadí, že celé ty dva dny prší, stejně jsme zalezlé doma a půlku dne prospíme.

Třetí den se koukám z okna na jednolitý proud deště a přemáhá mě mírná nervozita. Doufám, že naši ulici čítající čtyři bloky sevřené mezi jezero a vodní kanál nezaplaví voda. Od zaplaveného domu nás už jednou dělilo jen pár centimetrů, na řadě jsme vždy jako první. Přemýšlím, ke komu se případně evakuovat. Odpoledne ale vysvítá slunce a další den už to vypadá, že my v New Orleans zůstaneme tentokrát v suchu. Doslova. Ne ale lidé severně od nás. Přicházejí zprávy z hlavního města Louisiany Baton Rouge a jeho okolí, že voda začíná nebezpečně rychle stoupat. Jen za posledních 48 hodin napadlo v zasažené lokalitě 60 cm a začíná se mluvit nejdříve o pětisetleté, zanedlouho o tisícileté povodni.

V Baton Rouge to dobře znám, často jezdíme do jeho okolí na výlety. Romantickou, bažinatou krajinu s pahýly stromů střídají jezera a řeky. Venkov známý jako Acadiana, Cajun Country neboli kajunská země je tím nejoriginálnějším v celé Louisianě. Žijí tu potomci těch, kdo na jih Spojených států přišli v 18. století z dnes kanadské Akádie, hrdí lidé, kteří se přizpůsobili těžkým podmínkám jižanského života, vysokým teplotám, vlhkosti a hurikánům a naučili se se zdejší divokou…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte