33-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V plné kavárně kousek od Václavského náměstí tiše hovořící a výrazně gestikulující Marek Hilšer (40) splývá s běžnými návštěvníky, je jen jedním z lidí, kteří si sem přišli v srpnovém odpoledni posedět a něco vyřídit. Veřejnosti neznámý lékař a vysokoškolský pedagog však z masy běžných občanů, kteří si právě u stolků povídají o práci a politice, koncem července rázně vystoupil. Svolal tiskovou konferenci, přijel na ni v dodávce polepené nápisem „Marek na Hrad“ a oznámil, že chce být prezident. „Může to znít trochu bláznivě, ale myslím, že občanského prezidenta, představitele běžné střední třídy, nespojeného s politickými šrámy devadesátých let, který má schopnost pozitivně ovlivňovat své okolí, země právě teď potřebuje,“ vysvětluje Hilšer nad minerálkou svůj krok. „A to já jsem a nabízím své schopnosti ostatním spoluobčanům.“ Rozjet se z vědecké laboratoře směrem k Hradu už se mladistvě vyhlížejícímu lékaři podařilo, dojet až k němu ovšem bude stát hodně úsilí.

Osmdesát tisíc

V prvé řadě na tu cestu člověk nemůže být sám. Hilšer svůj záměr probral nejdřív s manželkou, kolegyní z oboru, která pracuje jako lékařka v pražské nemocnici na ARO, a začal o tom rozmlouvat s přáteli. Řada z nich se podobně jako lidé po celém Česku už začala zabývat otázkou, jaký by byl ideální kandidát na příštího prezidenta, a Hilšerovo rozhodnutí je potěšilo. „Mně by se líbila europoslankyně Zuzana Roithová, o té jsme ale věděli, že se jí moc nechce, že by ji musel někdo přemlouvat – a…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 785

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte