Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Chci být váš prezident

Marek Hilšer se chystá smířit rozdělenou zemi – jen co na to sežene peníze

Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

V plné kavárně kousek od Václavského náměstí tiše hovořící a výrazně gestikulující Marek Hilšer (40) splývá s běžnými návštěvníky, je jen jedním z lidí, kteří si sem přišli v srpnovém odpoledni posedět a něco vyřídit. Veřejnosti neznámý lékař a vysokoškolský pedagog však z masy běžných občanů, kteří si právě u stolků povídají o práci a politice, koncem července rázně vystoupil. Svolal tiskovou konferenci, přijel na ni v dodávce polepené nápisem „Marek na Hrad“ a oznámil, že chce být prezident. „Může to znít trochu bláznivě, ale myslím, že občanského prezidenta, představitele běžné střední třídy, nespojeného s politickými šrámy devadesátých let, který má schopnost pozitivně ovlivňovat své okolí, země právě teď potřebuje,“ vysvětluje Hilšer nad minerálkou svůj krok. „A to já jsem a nabízím své schopnosti ostatním spoluobčanům.“ Rozjet se z vědecké laboratoře směrem k Hradu už se mladistvě vyhlížejícímu lékaři podařilo, dojet až k němu ovšem bude stát hodně úsilí.

Osmdesát tisíc

V prvé řadě na tu cestu člověk nemůže být sám. Hilšer svůj záměr probral nejdřív s manželkou, kolegyní z oboru, která pracuje jako lékařka v pražské nemocnici na ARO, a začal o tom rozmlouvat s přáteli. Řada z nich se podobně jako lidé po celém Česku už začala zabývat otázkou, jaký by byl ideální kandidát na příštího prezidenta, a Hilšerovo rozhodnutí je potěšilo. „Mně by se líbila europoslankyně Zuzana Roithová, o té jsme ale věděli, že se jí moc nechce, že by ji musel někdo přemlouvat – a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.