Kultura

Faktor Churchill. Muž, který psal dějiny

Dnešní britský ministr zahraničí Boris Johnson nepostrádá smysl pro sebeironii a sarkasmus. Knihu svých komentářů před časem pojmenoval Slyšte, slyšte a nechal se na obálce vyvést v uniformě vesnického vybubnovávače. A stejně tak ví, že když chce politik napsat knihu o sobě, nejtěžším úkolem je, aby se čtenář neuzíval k smrti. Když tedy před dvěma lety uvažoval o útoku na premiérský post, nespokojil se s vyžehlenou autobiografií v nejlepší anglosaské tradici, ale zplodil čtyřsetstránkovou knihu o tom, které vlastnosti z Winstona Churchilla udělaly Winstona Churchilla. Kniha je poučná i vtipná a hádáte správně: legendární státník v ní podezřele často vypadá jako Boris Johnson s doutníkem.

Český čtenář, který překlad dostal nyní do rukou, má před sebou v každém případě zábavné a místy strhující čtení. Johnson není jen oportunistický politik, jak předvedl na jaře před brexitem, ale také veselý novinář a brilantní stylistik se silně nadprůměrnou vládou nad rodnou řečí (podobně jako Churchill, samozřejmě). Z historického hlediska kniha nijak objevná není, ale to zase tolik nevadí, není ostatně určena dějepravcům. Johnson nadšení z Churchillovy rozevláté osobnosti nepředstírá a kapitoly popisující třeba státníkův styl práce jistě probudí v nejednom čtenáři touhu po lahvi whisky a psacím stroji.

Johnsonův Churchill je excentrický politik, hrubě otesaná skála, s níž udělala Británie a celý Západ obrovské štěstí. Hodně toho pokazil, jeho názory by dnes byly považovány…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1569

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte