40A_foto_Bryan Versteeg_Mars One_R32_2016
Raději podle modelu Angličanů než Španělů. (Představa možného osídlení)

Letos v květnu se planeta Mars přiblížila na pouhých 55 milionů kilometrů planetě Zemi. V kosmickém kontextu je to „kousek“, světelný paprsek v tu chvíli doletí z Prahy do marťanských pustin za necelé tři minuty. Pro některé pozemšťany je podobná konstelace příslibem netušených možností. Opakuje se jednou za zhruba šestadvacet měsíců a s dnešní technologií je v takovou chvíli možné doplout hvězdným prostorem na rudou planetu dřív než za půl roku. Kryštof Kolumbus se plavil do Ameriky dva a půl měsíce, lodě kapitána Cooka putovaly pozemskými oceány několik let.

Americký podnikatel Elon Musk plánuje, že až se cestovní okno otevře znovu, bude připraven. „Život musí být více než jenom řešení každodenních problémů. Musí v něm být věci, které vás inspirují, probouzí ve vás hrdost, že jste součástí lidstva, nabízejí důvod, proč každé ráno vstát z postele,“ říká a plánuje akci, jež by se měla stát „největším dobrodružstvím lidstva“. Už za dva roky by chtěl vyslat k Marsu první kosmickou loď, která prokáže, že je možné k planetě doletět a zase se vrátit zpátky. A za deset let, v roce 2026, plánuje první cestu s lidskou posádkou.

40B_foto_profimedia_R32_2016
V životě musí být místo na věci, které inspirují. (Musk) • Autor: AFP, Profimedia

Musk je mimo jiné majitelem soukromé kosmické agentury SpaceX, která díky svým raketám v tuto chvíli na zakázku zásobuje orbitální stanici ISS na oběžné dráze, kam také dopravuje satelitní družice. Multimiliardář chce na Marsu založit lidskou kolonii a proměnit…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte