Do Ameriky jsem přišel v roce 1982. Lákala mě jako země a zajímala mě její politika. Byly to doby ekonomických otřesů (panovala hluboká recese) a národněbezpečnostních obav. A přijel jsem z Indie, kde převládaly rádoby socialistické a antiamerické postoje. Přesto mě fascinoval Ronald Reagan a jeho Republikánská strana. Zdálo se mi, že Reagan ztělesňuje ducha Ameriky – optimismus, široké srdce, lásku ke svobodě. Demokraté to mysleli dobře, jenže tím, jak zdůrazňovali americké slabosti a selhání americké zahraniční politiky, jako by nechápali širší souvislosti – především že budoucnost patří Spojeným státům, a nikoli Sovětskému svazu.

Jak ale teď v průběhu uplynulých dvou týdnů ukázaly sjezdy obou hlavních amerických stran, politický svět se obrátil vzhůru nohama. Dnes Demokratická strana vyzařuje důvěru v Ameriku a republikáni nad ní lomí rukama.

V roce 1984 jsem měl možnost poprvé sledovat nominační sjezdy a úplně jsem tomu propadl. Zůstával jsem vzhůru dlouho do noci a v univerzitní společenské místnosti jsem sledoval každý projev. Nejlépe si pamatuji ten vyhlášený, který zazněl na sjezdu republikánů v Dallasu. Reagan jmenoval svou velvyslankyní při OSN celoživotní demokratku a akademičku z Georgetownu Jeane Kirkpatrick. Mluvila z pódia v pečlivých, uvážlivých větách a porcovala demokraty s pomocí argumentů, které by šlo snadno použít i nyní – proti republikánům. (O tom, jak její projev rezonuje s přítomností, nedávno psala v deníku The Washington Post také Jennifer…

Respekt-31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt-31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte