40A_jaros_R30_2016
Kde najít pocit bezpečí? (Modlitba českých muslimů na Letné po razii policie v pražské mešitě) • Autor: Milan Jaroš

Stereotyp žida jako nepřítele křesťanské Evropy je v souvislosti s přistěhovaleckou vlnou nahrazován stereotypem muslima jako „páté kolony“ a hrozby Západu. Staronový stereotyp nám tak sedmdesát let po holokaustu připomíná, že hrozba nového záchvatu nenávisti zůstává aktuální. Jestliže totiž ani dokonalá integrace, či dokonce asimilace židy svého času nedokázala ochránit před antisemitismem, pogromy a holokaustem, ani dnes integrace, či dokonce asimilace české, evropské nebo americké muslimy nedokáže automaticky ochránit před vystupňovanou islamofobií, zločiny z nenávisti a hrozbami, že budou semleti do masokostní moučky. A v neposlední řadě onen „židovský stereotyp“ připomíná, že současná islamofobie není myšlenkově původní, když parazituje na starších antisemitských klišé, která jen neoriginálně recykluje.

Od bank po hladomory

Příkladem takové recyklace je nyní populární tvrzení, že každý muslim musí šířit své náboženství, protože islám je náboženstvím skrytě usilujícím o světovládu, což navazuje na antisemitské stereotypy široce rozšířené v desetiletích předcházejících holokaustu. A takový stereotypní muslim podle islamofobů údajně užívá podlé prostředky, jako je například zvrácený etický princip lhaní nevěřícím (tzv. takíja). Tento novodobý stereotyp spjatý s muslimy recykluje raně novověký stereotyp tzv. talmudského žida a dále ryze moderní stereotyp o světovém židovském spiknutí.

Antisemité začali kolem roku 1700 tvrdit, že se jim podařilo…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte