3-1-polsko
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer, kresba Pavel Reisenauer

Střední Evropa přestala existovat, je tu opět zase jen Východ a Západ. Tak by se dal přeneseně shrnout názor některých západních analytiků a komentátorů. Maďarsko a Polsko (a v menší míře Slovensko) objevují kouzlo konzervativních autoritativních států a přijímají kroky, které omezují nezávislá média či justici. A i když situace u našich sousedů není černobílá, po mnoha letech stojí Česko opět před otázkou: kam chceme patřit?

Mluvte nám do toho

Pohled do západních médií není pro obyvatele našeho regionu vůbec příjemný. Chvílemi to vypadá, jako bychom podle našich západních přátel nikdy ke svobodnému světu nepatřili a posledních pětadvacet let byla jen anomálie, podivná pauza, kdy jsme si vyzkoušeli svobodu, ale chce se nám zase zpátky, do pokojné nesvobody, kde jsou u moci politici, kteří umějí zastavit čas a zařídit nehybnost, jejíž konec oslavoval těsně před pádem komunismu esejista a disident Milan Šimečka.

Jsme opravdu odsouzeni neumět žít svobodně, jak si myslí část zápaďanů? Vydali se Maďaři a nyní i Poláci cestou totality? A proč se zápaďané tak rozčilují, když si ve Francii málem zvolili Marine Le Penovou a v mnoha zemích jsou na vzestupu různí extremisté? Uplatňují na nás dvojí metr?

Faktem zůstává, že v Maďarsku je dnes autoritativní stát, kde hlavní politická síla nezavírá oponenty do vězení, nicméně nastavila pravidla i státní aparát tak, že celou zemi kontroluje jedno politické uskupení. I nadále zůstává možnost ho svrhnout ve volbách, ale jak…

I_obalka_R03_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte