Kultura

Myslete na děti!

McEwan myslí na děti a zkoumá, co je pro ně nejvíc prospěšné

Rozhoduje o cizích osudech, ale není schopná vzít do rukou ten vlastní. Hrdinka nového románu Iana McEwana (67) Myslete na děti! je typickou mcewanovskou postavou. Patří mezi britskou elitu, je obdařená extrémní dávkou inteligence, její činy mají celospolečenský dopad, a přitom vlastně sledujeme osud vnitřně mimořádně slabého člověka.

„Je sobecká, morousovitá, chladně ctižádostivá. Šla si vždycky jen za svým a sama sobě přitom předstírala, že její kariéra není pouhé uspokojování vlastních tužeb,“ popisuje McEwan, co se ve slabší chvilce honí hlavou soudkyni Vrchního soudu Fioně Mayeové, která z pozice mocné ženy v taláru převrátí několik životních osudů, až se jeden z nich dotkne i jí.

Vpíchnout, či nevpíchnout

V předchozím Mlsounovi (2013) to byla agentka MI5, v Solaru (2011) nositel Nobelovy ceny za fyziku, v Sobotě (2006) věhlasný neurochirurg. Tady je to právě uznávaná soudkyně, jež „patří právu stejně, jako se některé ženy stanou Kristovými nevěstami“. McEwan přes tyto postavy se svou vytříbenou ironií a jazykovou virtuozitou ilustruje život ve vyšších patrech britské společnosti, ale jeho morální alegorie mají obecnější výpověď. I nynější hrdinka v efektních kulisách soudního dvora mu slouží coby studie člověka, kterému ani vynikající kariéra nedopomohla ke smíření se sebou samým.

Fiona je usazená padesátnice a kromě složitých případů točících se kolem britského zákona o sociálně-právní ochraně dětí, na nějž je…

I_obalka_R03_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1783

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte