Ty nejlepší rozsudky českého Ústavního soudu bývají víc než verdiktem o vině a trestu. Určují hranice svobody a odpovědnosti, jsou definicí pravidel života, která dokáže z mlhy předsudků a soupeřících názorů vyhmátnout to podstatné. Minulý týden se jeden takový podařil.

Rozhodovali o odškodnění pro brněnskou rodinu, jejíž dvě malé děti byly těžce zraněny automobilem na přechodu (jedno s trvalými následky). Dívky v klidu přecházely se svým otcem přechod, nevběhly tedy nečekaně pod kola a o vině řidiče nebylo pochyb. Městský soud ale rodině přiznal jen poloviční odškodné s odůvodněním, že otec nevedl své dcery za ruku. A právě tenhle argument teď Ústavní soud odmítl a případ nižší instanci vrátil.

„Protektivní výchova nemusí být vždycky to nejlepší pro ochranu dětí. V okamžiku, kdy máme nepřiměřené požadavky v této oblasti, zasahujeme do svobody dětí a do svobody rodičů zvolit svobodný způsob výchovy,“ zdůvodnila soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Zní to dobře z několika důvodů.

Jednak tím stát říká, že rodiče jsou hlavními architekty výchovy svých dětí, což v minulosti vždycky neplatilo. Rozhodnutí, zda dítě vodit, či nevodit za ruku na přechodu, kde má řidič dát přednost, je věc rodinné domluvy, a ne přitěžující nebo polehčující okolnost v případě tragédie.

Ještě zajímavější je, že soudkyně možnost prozkoumávat svět vyhodnotila jako žádoucí kvalitu zdravého vývoje dítěte. Během líčení se odkazovala na pasáže z Dětí z BullerbynuHonzíkovy…

I_obalka_R03_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1559

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte