36_berlin01_jaros_R29_2016
Úvaha ministerstva se potvrdila. (Väterzentrum, vlevo s dítětem v náruči Thomas Kutschbach) • Autor: Milan Jaroš

Berlín, čtvrť Prenzlauer Berg. Šik kavárny střídají biosupermarkety a designové butiky, mezi kterými korzují zajímavě oblečení mladí lidé. Naleštěné kulisy ale nejsou jediným důvodem, proč si tu člověk připadá jako ve futuristickém filmu. Prenzlauer Berg je také okrskem s jednou z nejvyšších koncentrací dětí v německé metropoli a ať se tu člověk pohybuje ve kteroukoli denní dobu, nelze nepostřehnout jednu věc – skoro polovinu dětí tu nedoprovázejí matky, ale otcové. Jimi jsou obsypaná místní dětská hřiště, školky i obchody s panenkami a na kolech s dětskými sedačkami sviští jeden otec za druhým. Ještě před deseti lety tu přitom stejně jako v celém Německu muži na rodičovskou dovolenou skoro nechodili. Dnes tvoří více než třetinu rodičů. Pátrání po tom, jak se to stalo a co to německým rodinám přineslo, je tím napínavější, že směrem k podpoře otců v péči o své potomky vykročilo i Česko.

Jak nalákat muže

Nejvyšší hustota pečujících otců se v Prenzlauer Bergu nachází ve třech malých místnostech plných gaučů Centra pro otce (Väterzentrum). Zdi zdobí vitríny s půllitry, nad košem je zavěšena miniatura basketbalového koše a v rohu se houpe boxovací pytel. Kromě společných cvičení nebo kurzů vaření tu provozují hojně navštěvovanou psychologickou a právní poradnu pro otce v rozvodovém řízení. Fotky na zdech zase připomínají společné výlety do přírody, spaní v teepee, sjíždění řek v kanoi či lyžování.

[image id=„200063515“ caption="Kdo by tu nechtěl bydlet a kdo by tu…

I_obalka_R29_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte