Kdybych se stal prezidentem, spousta mých drahých spoluobčanů by se ocitla na hraně infarktu či mrtvice, proto v rámci veřejného zdraví chci všechny ujistit: nehodlám být prezidentem v období 2018–2023.

Kdybych však byl prezidentem, především bych se snažil vrátit důstojnost prezidentskému úřadu. Nerozeštvával bych společnost, nebyl bych silným politickým hráčem – politika se má odehrávat v parlamentu –, udržoval bych nízký profil své osoby, chtěl bych být jen reprezentativní figurou. Nedostižitelným vzorem důstojné hlavy státu je britská královna a já nemám žádné iluze, že bych se jí mohl vyrovnat. Ale rozhodně bych chtěl prezidentský úřad co nejvíc posunout od role a vystupování našeho prezidenta současného k roli a vystupování Alžběty II.

Potichu bych sledoval zpovzdálí, jak se politika vyvíjí, a zasahoval bych do ní co nejméně. V době míru. V době války – kdyby nějaká spojenecká země byla napadena – by se má role otočila o sto osmdesát stupňů a coby vrchní velitel ozbrojených sil bych byl naopak velice energickým prezidentem. Vzorem by byli Lincoln, Churchill.

Nedostižným vzorem je britská královna.

Tweetni to

Kdyby na mě vyšel úkol nominovat soudce Ústavního soudu, nominoval bych jen ty přirozenoprávní. Adept by dostal otázku: „Odkud myslíte, že pocházejí naše základní práva?“ Pokud by odpověděl, že „od státu“ nebo „od lidu“, mohl by se za mého prezidentství s nadějí na Ústavní soud rozloučit. Pokud by však řekl „od Boha“ nebo „jsou…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte