26-profil-kliste
klíště • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud bychom sestavovali žebříček nejbezpečnějších biotopů této planety, o jeho první příčku by zcela jistě soupeřily i české lesy a louky. Vlci jsou pryč, nejjedovatějším živočichem je tady zmije, ale její uštknutí zdravý člověk v pohodě přežije. Možná posledním tvorem, který nám na výpravách do přírody připomíná smrtelnost, je klíště. Z malého parazita, který roznáší komplikované choroby, jako je klíšťová encefalitida a lymská borelióza, se každopádně alespoň v mediálním prostoru stává reálná hrozba. Lékaři varují, že klíšťata jsou přemnožená, šíří se do míst, kde dřív nežila, a riziko nákazy roste. A když stupeň jejich aktivity dosáhne čísla 10 – což se letos kvůli teplému deštivému počasí děje často –, vůbec bychom prý neměli chodit do lesa. Má smysl brát tohle na první poslech absurdní doporučení vážně?

Štěstí paní Lenky

Návštěvníka laboratoře Parazitologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích hned za dveřmi obklopí nakyslý pach a skleněné vitríny plné tisíců klíšťat v různém stadiu vývoje – od titěrných larviček přes o něco větší nymfy až po několik milimetrů velké, nacucané dospělé samice. Některá prolézají mezi pilinami ve zkumavkách, většina jen tiše sedí a čeká. V dalších místnostech malí roztoči sají krev přímo z laboratorních myší a morčat. Návštěvník se snaží zahnat představu, že by klíšťata náhle unikla na svobodu.

V Evropě je málo pracovišť, kde toho o klíšťatech – a jimi přenášených chorobách – vědí tolik jako tady. Profesor Libor…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte