26A_jaros_R26_2016
Robert Šlachta, za ním Jiří Komárek • Autor: Milan Jaroš

Poslanci z výboru pro bezpečnost odhlasovali, že nechtějí od vrchního státního zástupce Iva Ištvana a šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty slyšet nic o možném úniku informací z vyšetřování závažných kauz, na němž se měl podle obou podílet i policejní prezident Tomáš Tuhý.

Detektivové a státní zástupci tvrdí, že mají dostatek indicií prokazujících zájem policejního prezidenta a dalších několika vysokých důstojníků o „nezákonné vstupy“ do vyšetřovaných případů. Generál Tuhý jakýkoli svůj nepatřičný zájem o živé kauzy vylučuje a tvrdí, že obvinění je „pokusem zastavit policejní reformu“.

Výbor pro bezpečnost se rozhodl, že není tělesem kompetentním řešit spor, na němž podle řady poslanců závisí budoucnost zdejší policie – nebo aspoň té její části, která má na starosti vyšetřování závažných zločinů. Věcí by se proto podle členů výboru měla zabývat parlamentní vyšetřovací komise a také „odpovědné bezpečnostní instituce“. Jednou z nich je například BIS, jejíž šéf Jiří Lang se jednání výboru účastnil.

Asi mají strach, říká Šlachta

Státní zástupci a policisté z ÚOOZ podezřívají vysoké důstojníky policejního prezidia, včetně policejního prezidenta, že se ve třech případech pokusili zjistit informace z vyšetřování závažných kauz, v nichž jsou zapojeni politici a elitní policisté.

Detektivové z ÚOOZ a státní zástupci mají prý k dispozici několik nahrávek odposlechů, při nichž dochází k prozrazení důležitých informací, podařilo se údajně zjistit uživatele telefonů s anonymními…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte