Když si Donald Trump definitivně zajistil nominaci, byli si republikáni jeho dalším postupem jistí. Zmírní rétoriku a přesune se do politického středu. „Donald Trump chápe, že primárky skončily,“ prohlásil předseda Republikánské národní komise Reince Priebus. Trumpův poradce Paul Manafort vysvětlil, že předpokládaný kandidát teď prokáže „větší hloubku“, a zdůraznil, že se „vyvíjí“. Sám Trump ještě minulý týden prohlásil, že se stane „tak prezidentským, že z toho, lidi, budete celí znudění“.

McCarthyho duch

Nuda dlouho nevydržela. Spojené státy utrpěly 12. června 2016 největší teroristický útok od 11. září. Jednalo se o obzvlášť nechutný čin, protože vrah zaútočil na menšinu, která je dlouhodobě vystavená diskriminaci. Trump reagoval tím, že na Twitteru gratuloval sám sobě. V následujících dvou dnech vyzval prezidenta Obamu k odstoupení a Hillary Clinton k ukončení kampaně, prohlásil, že prezident si ve skutečnosti přeje, aby džihádisté zvítězili, zopakoval svůj návrh na zákaz vstupu všech muslimů do země a varoval americké muslimy, aby raději začali spolupracovat s úřady.

Jeden z neformálních mluvčích Trumpa, bývalý šéf dolní komory Kongresu Newt Gingrich, navrhl obnovení kongresové Komise pro neamerickou činnost, jež nechvalně proslula tresty pro Američany nejasně obviněné z toho, že jsou komunisty nebo s komunisty sympatizují. Trumpův dlouholetý přítel a republikánský konzultant Roger Stone načrtl obrysy nového honu na čarodějnice v mccarthyovském stylu, když…

I_obalka_R25_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte