Když mezi lidmi panuje důvěra, stačí na domluvu podání ruky. V opačném případě se na svůj protějšek díváte jako na potenciální riziko. A před takovým je potřeba chránit. V osobním životě to řeší třeba předmanželská smlouva, ve veřejném prostoru stále detailnější zákony.

Náš parlament přijme přes 100 zákonů ročně, které navíc bez přestání novelizuje, a k tomu tisíce vyhlášek a nařízení. Nový občanský zákoník má úctyhodných 3081 paragrafů. Jistě, neznalost zákona neomlouvá, ale i kdybyste se učili ve volném čase každý den jeden paragraf, nedostali byste nový zákoník do hlavy ani osm let po jeho přijetí. Člověk aby se bál vyjít na ulici ve strachu, že nevědomky něco poruší.

Nevěříme si, proto na každou eventualitu musí být nový paragraf. Nevěříme si, proto musíme ošetřit každý krok, který kdo udělá. Jenže když jsou na všechno pravidla, ztrácíme k nim respekt. A když nejsme ochotni respektovat pravidla, nevěříme si a snadněji projdou další a další paragrafy, jež se s tím pokoušejí vypořádat.

Elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení, cenzura internetu, pravidla pro práci z domova, rozbujení odposlechů nebo kamery na každém rohu jsou reakcí na čím dál složitější svět, ale také důsledkem prohlubující se tendence obsáhnout zákonem každé zákoutí života od narození přes podnikání až po smrt, důsledkem hluboké nedůvěry v občanskou samostatnost a odpovědnost. Asi v tom Česká republika není výjimkou, byrokracie generuje všude spoustu zbytečných zdůvodnění své existence.…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte