Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Americká převaha

Spojené státy si upevnily pozici světové velmoci, ale potřebují zůstat silné

Postoje Donalda Trumpa se mění v průběhu let, měsíců, někdy dokonce dní. Nedávno se mu podařilo vměstnat dvě protichůdné myšlenky do jediné věty: „Nechci, aby ve třídách byly zbraně, i když, upřímně řečeno, někteří učitelé by měli zbraně mít.“ V jednom bodě je ale Trump naprosto konzistentní. „Tahle země je zapadákov. Jdeme ke dnu, rychle.“ Představa země v úpadku je středobodem Trumpovy kampaně i jeho poselství – vrátit Americe její velikost.

Ve skutečnosti je čím dál více zřejmé, že Spojené státy v posledních letech upevnily svoji pozici jako světová ekonomická, technologická, vojenská a politická mocnost. Země dominuje v podstatě všem hlavním odvětvím, od sociálních sítí přes mobilní telefony až po nano- a biotechnologie, jako nikdy v minulosti. Amerika se proměnila v energetickou supervelmoc, největšího producenta ropy a plynu, a zároveň pronikla do čela zelené technologické revoluce. Je to demograficky živá země, zatímco její ekonomická konkurence (Japonsko, Evropa, dokonce i Čína) čelí jistému demografickému úpadku.

Vítěz bere vše

Joshua Cooper Ramo, autor nové chytré knihy s názvem The Seventh Sense (Sedmý smysl) tvrdí, že ve světě sítí často platí, že vítěz bere vše. Upozorňuje, že existuje devět globálních technologických platforem (Google Chrome, Microsoft Office, Facebook atd.), které využívá více než miliarda lidí. Všechny dominují své části trhu – a všechny jsou americké. Dolar je dnes rozšířenější měnou mezinárodních finančních transakcí…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte