Republican U.S. presidential candidate Trump speaks to the media during a news conference at the…
Donald Trump • Autor: REUTERS

Dnešní doba je překotná a neustále nás překvapuje. Takřka přes noc se mohou stát věci, které bychom ještě nedávno považovali za nemožné nebo přinejmenším zcela nepravděpodobné. Příklad? Jeden najdete na obálce tohoto vydání.

Donalda Trumpa svět dlouho považoval za bizarní kuriozitu amerických prezidentských voleb. Nenávistného, xenofobního hrubiána s příšernými názory, který sice poutá pozornost, ale je jen otázkou času, kdy ho systém primárek vyhodí z kola ven ve prospěch serióznějších kandidátů. První překvapení Amerika zažila, když se ukázalo, že ho žádný z rozumnějších republikánů neporazí. A to druhé zažívá právě teď, kdy černý kůň voleb v průzkumech dostihl demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou. Ano, nejmocnějším mužem planety se opravdu může stát Donald Trump. Jeho profil si přečtete v Tématu Jiřího Soboty.

Reklama
Reklama

Je ovšem třeba říct, že dnešní doba nabízí také příjemná překvapení. Možnosti umělecké svobody nikdy nebyly tak velké jako dnes, takže se každou chvíli objevují projekty narušující obvyklé konvence. Třeba koncerty – pro spící publikum. Jeden takový navštívil kolega Pavel Turek a jeho reportáž si můžete přečíst na Kultuře.

I_obalka_R20_2016

Zní to trochu podivně, usnout na koncertě přece vždycky bývalo faux pas. Tady se ale se sněním naopak počítá coby součástí zážitku: „V průběhu noci, vleže na matracích a při tlumeném červeném světle, se posluchač propadá do ne příliš hlubokého spánku, z nějž ho vytrhují náhlé změny a ruchy. Vnímá sebemenší nuance a proměny hudby, protože zvuk je to jediné, čeho se smysly mohou v temném sále chytit. Probouzí se a znovu se propadá do dřímoty, ztrácí pojem o čase. Projevují se u něj stavy lucidního snění, do nichž doléhají zvuky hudby i terénních nahrávek, jako jsou bouřkové hromy a volání italských pastevců.“

Zní to jako vzrušující noc. Teď už jen se z ní neprobudit do světa, kde bude vládnout někdo jako Donald Trump.

Milé čtenářky a milí čtenáři,
příjemné čtení vám přeje

Petr Třešňák,

zástupce šéfredaktora

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1553

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte