25_machova_zdroj_CT24_R20_2016
Dagmar Máchová • Autor: Profimedia.cz

Pro Dagmar Máchovou to minulý týden bylo déjà vu po jedenácti letech. V roce 2005 ji nadřízení státní zástupci navrhli na kárné řízení za to, že vynáší informace z interních vyšetřovacích spisů lidem, kteří je pak zneužívali k manipulaci s vyšetřováním. To samé podezření vedlo policii k prohlídce kanceláře u pražské žalobkyně Máchové zřejmě i minulý týden. Před jedenácti lety bylo vyšetřování Máchové zastaveno po pár týdnech jako nedůvodné a policisté, s nimiž měla při vynášení informací spolupracovat, byli nakonec soudem osvobozeni. Ta doba měla ovšem punc prorůstání organizovaného zločinu do státní správy a tehdejší osvobozující rozsudky byly často považovány veřejností za zmanipulované. Současné policejní vyšetřování by mohlo ukázat, jestli to tak skutečně bylo – a jestli se časy už mění.

Gáboríkovy nitky

Jak víme z krátkého oficiálního briefingu pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové, policejní zátah odstartovaný minulou středu třemi zatčeními a neupřesněným počtem domovních prohlídek a výslechů je výsledkem tříletého pátrání po lidech prodávajících citlivé informace z policejních spisů. Podle Bradáčové jde o rozvětvenou, dlouhodobou a sofistikovanou zločinnou spolupráci poměrně široké skupiny lidí, v jejímž čele stál bývalý policista. U něho, říká vrchní státní zástupkyně, se veškeré informace scházely a on je za peníze poskytoval dotčeným lidem z podsvětí i byznysu. Od koho všeho informace sháněl a komu je poskytoval, už žalobkyně Bradáčová neprozradila.…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte