52_BOWIE_
Čekám na vysvobození. (David Bowie)

Když přesně před třemi lety zničehonic ohlásil skladbou Where Are We Now? po dekádě v ústraní comeback, bylo to jako blesk z čistého nebe. V návrat kdysi hyperaktivního umělce, kterého stihly zdravotní problémy, už nedoufali ani největší optimisté. A sám Bowie si dával na utajení dobře záležet. Že natáčí novou desku, věděli pouze členové jeho kapely a ti byli vázáni přísnou dohodou o mlčenlivosti. Dokonce i pro vydavatelství byla nová deska The Next Day překvapením. Aktuální novinka Blackstar – nebo přesněji psáno★ – už taková konspirační bomba není. Zato je hudebně tak odvážná a odlišná, jak si publikum od Bowieho zaslouží.

Předchozí The Next Day představovala v něčem nesmělý návrat zpěváka, jež oťukává, zda se na něj nezapomnělo. Navazuje na témata, která v minulosti fungovala, hraje si s nimi a zkouší, jestli znovu zaberou. Na Blackstar jsou ostych a nejistota pryč. Bowie obvyklé rockové muzikanty vyměnil za jazzové uskupení vedené renomovaným saxofonistou Donnym McCaslinem. Výsledkem je znepokojující nahrávka, jež medituje nad nesmrtelností coby stavem neschopnosti umřít a které fusionjazzový nádech společně s nervními rytmy propůjčuje futuristickou náladu spojenou s nadčasovostí.

„Největší chyby jsem udělal vždy, když jsem taktizoval a zkoušel svou hudbou potěšit publikum,“ přiznal Bowie v roce 2003 v jednom z posledních rozhovorů, který kdy poskytl. „Moje nejsilnější práce vznikají, když k nim přistupuji velmi sobecky.“ A 

I_obalka_R02_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte