Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře, Společnost

Doma s lahváčem

A nyní trocha hospodského tlachání. V pátek se totiž ve sněmovně zase protlačovalo zavedení elektronické evidence tržeb, jíž se zkratkou říká EET a skeptici to krátí na ET, protože jim ten plán přijde jako z jiné planety.

Nemluvíme teď o pravicové opozici, která se Babišově zákonu rozhodla vzdorovat obstrukcemi. Mluvíme o obyčejných konzumentech piva, kteří mají na rozdíl od poslanců hluboko do kapsy.

V rámci boje proti takzvané šedé ekonomice totiž hrozí, že z českých luhů a hájů vymizí tradiční hospody. Pozor, to nejsou vůbec přehnaná slova. Šéf Českého svazu sladoven a pivovarů František Šámal nedávno odhadl, že zavedení EET může redukovat počet zdejších restaurací až o třetinu, což dělá nějakých deset tisíc hospod, především v menších městech a na vesnicích.

Vtip či tragédie je v tom, že když budou hostinští berňáku přiznávat, kolik sudů se u nich skutečně vypilo, a ne jako doteď jen hrubý odhad podle „plotů“ na pijákově lístku, budou muset cenu piva zvýšit minimálně o třetinu. A to ze hry vyřadí většinu hospod s proslulou „desítkou za dvacku“. Když bude na vesnici stát pivo třicet a víc, dá se čekat, že si lidé budou radši domů kupovat levné lahváče.

V chudších regionech se to děje už teď. Ona proslulá česká hospoda, kde se lidé nescházejí jen kvůli pivu, ale hlavně kvůli sobě, na vesnicích začíná scházet na úbytě. Čímž nijak nechceme říci, že by měla sněmovna přestat bojovat proti šedé ekonomice. Pouze chceme říci, že sedět doma sám s lahváčem není žádná…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.