Zhanna Nemtsova, dcera Borise Němcova
Zhanna Nemtsova, dcera Borise Němcova • Autor: Matěj Stránský

Ještě během svého života se dozvím pravdu. Budu třeba už stará, ale dozvím se ji. Jsem o tom přesvědčená,“ tvrdí mladá žena a za jejími zády burácí jarními dešti rozvodněný Rýn. O Žanně Němcovové (32), dceři lídra ruské opozice Borise Němcova, který byl loni zavražděn v Moskvě, rozhodně nelze říct, že se nesnaží vidět světlo na konci tunelu. Již několik měsíců vede ze svého exilu v německém Bonnu zápas za potrestání vrahů svého otce. Soud, který v Moskvě začne případ již brzy řešit, sice jistý optimismus nabízí, zásadní zvrat ale zřejmě nepřinese. Zatím.

Silný tlak

I když byl Boris Němcov v politice činný dvě desítky let, nejdřív jako ruský vicepremiér odpovědný za ekonomické reformy a později jako nejviditelnější tvář protiputinovské opozice, jeho nejstarší dcera se o politiku nikdy moc nezajímala. Na protirežimní demonstrace v podstatě nechodila – Putin jí sice vadil, své názory však nikdy neprojevovala příliš veřejně. V Moskvě pracovala jako televizní novinářka a zaměřovala se na víceméně nekonfliktní ekonomické zpravodajství.

Teď v Evropě absolvuje jedno politické jednání za druhým. Nedávno se vrátila z Ameriky, kde se setkala s ministrem zahraničí Johnem Kerrym, předtím ji přijali šéfové Evropského parlamentu. Její diář je nabitý a jasná je i její mise. „Chci, abychom se dozvěděli, kdo si tu vraždu opravdu objednal,“ říká drobná tmavovláska.

V praxi to znamená především to, že naléhá na západní politiky, aby při svých jednáních s Vladimirem Putinem…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte