19-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Byl vznik života na Zemi nepravděpodobnou náhodou, nebo je v kosmickém měřítku běžnou událostí? Můžeme se to dozvědět už v nejbližších letech. Poprvé se totiž v dalekém kosmu podařilo najít planety, které se k hledání odpovědi mimořádně hodí.

Zatím jsou tři, všechny zhruba velké jako Země – už to je v pátrání po planetách mimo naši sluneční soustavu výjimečný objev. Důvodem k nadšení je ale především hvězda, kolem které obíhají: chladný, čtyřicet světelných let vzdálený trpaslík nazvaný TRAPPIST-1 v souhvězdí Vodnáře má jen osm procent hmotnosti Slunce a sám se podobá spíš planetě; kdyby byl jen o málo menší, jaderné reakce v jeho nitru by se nezažehly a hvězdou by se nestal. Právě díky jisté nenápadnosti však může leccos prozradit o svém okolí.

Dvě z nově objevených planet mají ke svému slunci velmi blízko (rok na nich trvá jen zhruba dva dny), dopadá na ně proto několikrát více záření než na Zemi. Přesto by tu například blízko pólů mohla existovat kapalná voda, a tedy i život. Parametry dráhy třetí planety zatím nejsou přesně známy, ani ona ale nemusí být mrtvým světem.

Dosud se nikomu nepodařilo nalézt oběžnice u žádné z chladných trpasličích hvězd. Belgičtí astronomové, kteří teď uspěli díky malému dalekohledu v Chile, využili obvyklou metodu založenou na zákrytu: v okamžiku, kdy cizí oběžnice přechází přes svoji hvězdu, na jistou dobu nepatrně sníží její jas, podobně jako Měsíc někdy způsobí zatmění Slunce. Nejen že tím planeta prozradí svoji přítomnost;…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte