Na průčelí nové budovy europarlamentu v Bruselu chybí česky nápis Evropský parlament. Může za to údajně „ý“. Je dlouhé nahoru i dolů a chvíli se řešilo, kam nápis mezi ostatní jazykové variace vměstnat. Místo se prý ale už našlo a brzy se bude lepit.

Autorka těchto řádků zrovna čekala na plácku před europarlamentem, až dorazí Němec a Francouz na smluvenou schůzku, když na mobilu pípla zpráva, že si česká sněmovna odhlasovala debatu o návrhu Úsvitu vyhlásit referendum o vystoupení z Evropské unie.

K diskusi nakonec kvůli nedostatku času nedošlo a druhý den bod z programu úplně vypadl. Věc nicméně stačila vyvolat pozdvižení v médiích a na sociálních sítích, na které poslanci reagovali argumentem, že jen chtěli dát opozici demokratický prostor předložit vlastní návrhy do pléna. Předseda ODS Petr Fiala se ptal, kde jinde se mají podobné otázky probírat než na půdě parlamentu.

Fiala má v principu pravdu, problém je však jinde. Tím, že poslanci umožnili hrstce Okamurových pohrobků předložit téma o vystoupení z Unie na oficiální půdě parlamentu, hodili do oběhu jednoduchou zkratku, že se téma seriózně řeší. Detabuizovali ho. Běžný konzument zpráv nebude zkoumat, jestli se tak stalo v rámci „opozičního okénka“. Zapamatuje si, že věc, o níž dosud drtivá většina politické reprezentace tvrdila, že nemá alternativu – totiž naše členství v EU –, zjevně alternativu má.

Téma se usadí ve veřejném prostoru a vzhledem k rozkymácené atmosféře v Evropě a nepopulárním rozhodnutím,…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte