18-profil-harriet
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když se americký ministr financí Jacob Lew loni v červnu obrátil na veřejnost s výzvou, aby mu pomohla vybrat mezi význačnými postavami tamní historie novou tvář pro desetidolarovou bankovku, jistě nečekal, co se strhne. Bylo jasné, že debata o tom, která žena – protože tak zněla „objednávka“ správce státní kasy – má nahradit prvního ministra financí v historii Spojených států amerických a tvůrce jejich bankovního systému Alexandera Hamiltona, nebude klidná. A nejen kvůli kritiky ceněnému a diváky milovanému broadwayskému muzikálu o Hamiltonově barvitém životě, ale také proto, že se pro ocenění jeho historického významu portrétem na bankovce vyslovovala řada význačných ekonomů.

Nakonec se ovšem „výměna“ Hamiltona změnila v širokou celospolečenskou debatu o americké historii a o jejím výkladu, o kapitalismu i o symbolice papírových peněz v době, která stále více přeje bezhotovostním transakcím. Rozhodnutí aktualizovat tváře z bankovek se tak pod vlivem této debaty z desetidolarovky rozšířilo i na bankovky dvojnásobné a poloviční hodnoty. Americký dolar tak začas zažije skutečnou revoluci. Hamilton nakonec zůstává, ale jinak sestavu výhradně bílých mužů, z nichž se žádný nedožil 20. století, nově doplní lidé černé pleti a celkem šest žen.

Nejsymboličtěji ovšem ukazuje proměňující se pohled Američanů na vlastní historii osud nejpoužívanější ze všech bankovek – dvacetidolarovky. Zatímco dosud byla přední strana bankovky vyhrazena sedmému prezidentovi USA Andrewu Jacksonovi…

I_obal_R18_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R18_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte