Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Jak se měří prosperita

HDP se pro porovnávání materiálního blahobytu nehodí. Je čas použít jiný přístup.

jordansko 2013
Není nad život kancelářského nádeníka 21. století. • Autor: Milan Jaroš

Co byste byli raději? Středověký monarcha, nebo zaměstnanec moderní kanceláře? Král měl armády sluhů. Oblékal se do nejjemnějšího hedvábí a jedl nejvydatnější jídlo. Ale také ho trápily bolesti zubů. Mohly ho zahubit smrtelné nemoci. Cesta kočárem z jednoho paláce do druhého mu trvala týden. A musel neustále poslouchat otřepané vtipy svých šašků. Život kancelářského nádeníka 21. století je mnohem lákavější – stačí pomyslet na moderní stomatologii, antibiotika, cestování letadlem, chytré telefony a YouTube.

Tohle ale není otázka ze společenského kvízu. Je na ní vidět, jak složité je porovnávání životních úrovní v čase. Jenomže taková srovnání, to není jenom rutina. Stojí totiž hlavně na jediné hodnotě: na hrubém domácím produktu (HDP). Jedno jediné číslo se stalo zkratkou pro hmotný blahobyt, dokonce i když je to velice nepřesný ukazatel prosperity a jeho kvalita se neustále zhoršuje. V bohatém světě může dokonce vyvolat obavy o všechno možné – od stagnujícího příjmu po neuspokojivý růst produktivity.

Obhájci HDP tvrdí, že statistika není určena k tomu, co se od ní dnes požaduje. Původním účelem tohoto plodu krize třicátých let a nezbytnosti ve válečných čtyřicátých letech bylo měřit produkční schopnost ekonomiky. Potom se HDP stal „Polárkou“ politiky při stanovování daní, nápravě nezaměstnanosti a potlačování inflace.

A přitom bývá často strašlivě nepřesný. HDP Nigérie vyskočil v roce 2014 o 89 procent; stačilo, aby cifršpioni upravili své metody. Převládá…

I_obal_R18_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R18_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte