Demonstrativní návštěvou Čapího hnízda, placeného zřejmě z podvodně čerpaných dotací EU, stvrdil prezident Miloš Zeman svoji alianci se šéfem ANO Andrejem Babišem. Vzniká politická síla dvou technologů moci, jejichž metody a cíle mnohé děsí. Jedna otázka by ale v téhle souvislosti neměla zapadnout. Jak Babišova sázka na Zemana ovlivní jeho stranu, která směřuje k vítězství v příštích volbách?

Babiš stavěl své hnutí ANO, bude líp jako politickou sílu proti korupci, za lepší hospodaření a vůbec ozdravění zdejší politiky. Neznělo to špatně. I proto se mu povedlo nalákat na své kandidátky řadu lidí, díky nimž je česká politika racionálnější, poctivější, odbornější. Jmenujme třeba Jiřího Zlatušku, Kristýnu Zelienkovou, Roberta Pelikána, Věru Jourovou, Petra Vokřála, Pavla Teličku. Prezident Zeman ovšem dělá a bude dělat politiku, která je v ostrém protikladu nejen s dobrým vkusem, ale hlavně s politickými cíli řady Babišových osobností z billboardů. Známe to: dělá si legraci z právního státu, prosazuje Putinovu politiku v EU,  paktuje se s xenofoby atd. Pokud mu teď Babiš bude podpírat záda, bude mu v tom všem pomáhat. Ale aby to Babiš mohl provést, potřebuje podporu a spolupráci svých poslanců.

Lidé si samozřejmě umějí odůvodnit kdeco a není vyloučené, že si zmíněná jména a všichni další pakt se Zemanem před sebou obhájí. Také je však možné, že neobhájí, nebudou chtít držet basu a z politiky odejdou. Babiš bude hledat jiné, poslušné, názorově pružné, zhruba takové, jako je…

I_obal_R18_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R18_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte