Kanada má pověst země, kde se obvykle nic neděje. Letošní rok ale slibuje změnu. Mezi Kanadou a evropskými státy se rozhořel spor o víza, a to ve chvíli, kdy si země zvolila za premiéra liberála a světoběžníka Justina Trudeaua, který za motto svého kabinetu vyhlásil modernitu a otevřenost. Spor o víza navíc nabízí zajímavou roli i českým politikům.

Formální solidarita

Fakta jsou tato: Kanada a také Spojené státy uplatňují vůči několika členským státům Evropské unie vízovou povinnost, což je v rozporu s politikou EU „jeden za všechny, všichni za jednoho“. Evropská komise proto vyzvala vlády obou zemí, aby do 12. dubna tohoto roku víza pro Bulhary a Rumuny – a v případě USA ještě také pro Poláky, Chorvaty a Kypřany – zrušily. Nestalo se, a komise proto pohrozila, že navrhne uvalení víz na kanadské a americké diplomaty cestující na území Unie.

Bruselští komisaři však o vízech nemohou rozhodnout, to je kompetencí evropských poslanců a zástupců národních vlád v Radě EU; oběma institucím proto dala komise čas do 12. července, aby sdělily, jaký je jejich názor na odvetu.

Od bruselských úředníků je sympatické, že se za Bulhary, Rumuny, Poláky a další postavili. Stejná reakce ale následovala už v roce 2009, kdy vláda v Ottawě kvůli útěku českých Romů do Kanady zavedla vízovou povinnost Čechům. Od verbální podpory se však nikdy nepřešlo k činům. EU neuvalila na kanadské občany víza a nepříjemný režim skončil až v roce 2013, když Kanada mezitím změnila svůj azylový…

I_obal_R16_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R16_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte